بازیابی اطلاعات سرور(Server)

بازیابی اطلاعات سرور

یک سرور قلب اصلی یک شبکه اطلاعاتی میباشد.سرورها نگهدارنده اطلاعاتی همچون بانکهای اطلاعاتی (Database Server) , سرویسهای ایمیل (Exchange Server) , سرورهای پشتیبان (Backup Server) و یا فایل سرور (FTP Server) می باشند.
در هر یک از موارد بالا چنانچه به هر دلیلی سرور از دسترس خارج شود باعث پدید آمدن اختلالی جدی در کارکرد آن مجموعه خواهد شد.

کلینیک هارد دیسک با درک این حساسیت برای ارائه بهتر و سریعتر خدمات بازیابی اطلاعات سرور بخشی جداگانه را در مجموعه خود راه اندازی نموده. مرکز بازیابی اطلاعات سرور کلینیک هارد دیسک با استفاده از راه کارهای استاندارد و داشتن تجهیزات بازیابی اطلاعات سرور , یکی از قویترین مراکز ریکاوری سرور میباشد.

این خدمات شامل پشتیبانی از تمامی برندهای سرور مانند HP Server , Super Micro Server , Dell Server و ... میباشد.

عمده مشکلات سرورها خرابی هاردها و عدم شناسایی هارد دیسک توسط Raid Array میباشد.

نوع Raid استفاده شده در سرورها تفاوتی در ارائه خدمات بازیابی اطلاعات کلینیک هارددیسک نمیتواند داشته باشد.

Raid 0 :این نوع Raid فقط باعث افزایش فضای Logical شده و ضریب امنیت بسیار پایینی دارد. به گونه ای که با خرابی هر یک از هاردها، Raid Array از دسترس خارج میشود و اطلاعات موجود در سرور در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
Raid 1 : این نوع Raid به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد ولی از ضریب امنیت بالایی برخوردار است.به Raid 1 میتوان mirror هم گفت.چون هر اطلاعاتی که در هارد master ذخیره شود در هارد slave هم عینا ذخیره خواهد شد. و با خرابی هر یک از هاردها میتوان اطلاعات را از هارد دوم ریکاور نمود.
Raid 5 : یکی از به صرفه ترین و مطمئن ترین نوع Raid میباشد.Raid 5 فضایی حدود 2/3 کل هارد ها را در اختیار سرور قرار میدهد و  در عین حال با خرابی یک هارد، در یک Array سه هارده اطلاعات به راحتی قابل بازیابی خواهد بود. Raid 5 یکی از متداولترین نوع Raid Array میباشد.

این سه نوع Array را میتوان اصلی ترین نوع Raid دانست.با ترکیب آنها میتوان انواع دیگری از Raid Array را مانند Raid 10 , Raid 50 , Raid 6 و ... را استفاده کرد.