تماس با کلینیک هارد دیسک
تازه های سایت


مشکلات و تعمیر هارد دیسک

چرا هارد نیاز به تعمیر دارد؟ هدف از استفاده از هارد، ذخیره داده و بازیابی اطلاعات و بازخوانی آنها در زمان مورد نیاز است. این یک روند و فعالیت معمول یک هارد است که از یک هارد سالم انتظار می رود. حال به هر دلیلی اگر امکان خواندن و نوشتن داده ها و دستیابی به اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد، مقدور نباشد؛ هارد دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر دارد.
میزان خرابی هارد و علت بروز مشکل تا حد زیادی در تعمیر و رفع مشکل هارد موثر است. این وظیفه ی کارشناسان و متخصصان در حوزه ی تعمیرات هارد است تا علت بروز مشکل و نوع و محل خرابی پیش آمده را بررسی کنند و متناسب با مشکل پیش رو، برای تعمیر و رفع مشکل اقدام نمایند.

 

مشکلات و تعمیر هارد دیسک

 

مشکلات هارد

خرابی هارد در دو حالت کلی اتفاق می افتد: 1. مشکلات نرم افزاری / منطقی            2. مشکلات فیزیکی


مشکلات منطقی: خرابی های نرم افزاری و منطقی ناشی از فریم ور یا بدسکتورها است. مشکلات بدسکتور ممکن است در اثر قطع شدن برق، خاموش شدن ناگهانی و نادرست کامپیوتر  ایجاد می شود. مشکلات منطقی به شکل کند بودن هارد، عدم شناسایی توسط سیستم عامل، لود نشدن سیستم عامل (در هاردهای اینترنال) بروز پیدا می کند.


مشکلات فیزیکی: مشکلات فیزیکی ناشی از ضربه خوردن و تکان های هارد است. بدنه ی هارد بسیار حساس به ضربه اند و در اثر کوچکترین ضربه و آسیبی دچار شکستگی، خط و خش و فرو رفتگی می شوند. خرابی های فیزیکی هارد شامل: خرابی موتور هارد، خرابی هد، مشکلات سیلندر، خرابی پلاتر.
خرابی های پلاتر در اثر خراش هایی که بر روی آن ایجاد شده باشد به وجود می آید. این خراش ها مانع از کارکرد صحیح هارد می شود. اگر میزان خرابی پلاتر شدید باشد؛ اطلاعات ذخیره شده حذف و یا غیرقابل دسترس می شوند. در این صورت با فرآیند بازیابی اطلاعات می توان داده های از دست رفته را ریکاوری کرد.
اگر منشا خرابی موتور و یا هد باشد کار به جراحی هارد و تعویض موتور و هد می رسد تا بدین وسیله امکان دسترسی به اطلاعات مقدور شود.


با این اوصاف زمانی که هارد خراب شد چه کنیم؟


اولین و مهمترین کار در زمان استفاده از هارد دیسک ها مراقبت های فیزیکی است. به هر دلیلی هارد شما (چه اینترنال چه اکسترنال) دچار مشکل شده. چه منطقی چه فیزیکی. بهترین کار برای هارد های اینترنال خاموش کردن سیستم است و برای هاردهای اکسترنال قطع اتصال هارد با کامپیوتر. حال به هارد سروکله نزنید. کوچکترین اشتباهی می تواند هارد را برای همیشه غیرقابل استفاده کند. هارد را از سیستم جدا کنید و به دور از آسیب و ضربه نگه دارید. به سراغ افراد متخصص بروید. به هیچ وجه هارد را به افراد مبتدی نسپارید. هارد شما برای تمرین و کسب تجربه و آزمون و خطای افراد غیرمتخصص نیست.

خرابی های هارد اینترنال: هاردهای داخلی به دلیل ثابت بودن محل قرار گیری و عدم دسترسی فیزیکی، کمتر از اکسترنال ها دچار مشکلات فیزیکی می شوند و بیشتر خرابی های آنها به صورت منطقی و فریم وری است.
خرابی های هارد اکسترنال: قابل جابجایی بودن هاردهای اکسترنال علاوه بر اینکه یک مزیت خوب است می توان در اثر دقت و حفاظت نادرست به یک مزیت بد تبدیل شود. هارد اکسترنال بیشتر در معرض آسیب های فیزیکی و ضربه است.

 

 

تعمیر هارد

حال نوبت به تعمیر هارد می رسد! اولین قدم برای تعمیر، تشخیص است. کارشناسان ابتدا باید محل بروز مشکل را پیدا کنند تا بتوانند راه حل مناسب آن را پیدا و پیاده سازی کنند. مجموعه کلینیک هارد دیسک با تکیه بر پیشرفته ترین متدهای عیب یابی و تجهیزات حرفه ای و بکارگیری کارشناسان حرفه ای در زمینه ی تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات خدمت رسانی می کند.
تشخیص و خطایابی اولین وهله ی کار تعمیر است که سمت و سوی آن را معین می سازد. جهت تشخیص مشکل معیارهای میزان لرزش، الگوهای کلیک، نویز و نحوه ی ایجاد نویز بررسی می گردد. در این راستا از دستگاه ها و سیستم های تست هارد و تجهیزات مشخص کننده ی وضعیت اطلاعات موجود بر روی هارد و توانایی خواندن و نوشتن هارد؛ کمک گرفته می شود.
پس از تشخیص مشکل و بررسی نوع مشکل (فیزیکی / منطقی) راه حل مناسب توسط کارشناسان مجموعه ی هارد کلینیک اتخاذ می گردد.

 

 

 

مجموعه ی بازیابی اطلاعات هارد دیسک و سرور " کلینیک هارد دیسک "