تماس با کلینیک هارد دیسک
تازه های سایت


سرور RAID چیست؟

سرور

RAID مخفف شده ی عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks است که عبارت است از تکنولوژی ترکیب چند هارد به یک واحد به منظور افزایش سرعت، افزایش فضای ذخیره سازی و امنیت و کارایی بیشتر در سازمان هایی که ذخیره سازی اطلاعات حساس و مهم رکن اصلی فعالیت آنها است. این تکنولوژی که استفاده از آن بسیار فراگیر است؛ دارای سطوح مختلفی است که هر یک به نحوه ی موجب افزایش کارایی می گردند.  
سرورها بیشترین میزان از دست رفتگی اطلاعات را دارند و خساراتی ناشی  از، از دست رفتن اطلاعات می تواند برای سازمان ها گران تمام شود. در بهترین حالت امکان بازیابی اطلاعات سرور وجود خواهد داشت و توسط شرکت های معتبر در این زمینه انجام می شود و در بدترین حالت امکان بازیابی وجود نداشته و اطلاعات از دست خواهند رفت. از این رو داشتن یک راه حل برای سازمان ها حیاتی است. با پیدایش سرور های RAID و بکاری گیری آنها این مشکل تا حدی بسیاری رفع شده است و از این رو استفاده از سرور رید در ذخیره سازی بسیار فراگیر شده است.

 

 

سرور RAID

قبل از پیدایش این فناوری، ذخیره سازی در حالت قدیمی بر روی یک هارد دیسک با سرعت کمتر و فضای ذخیره سازی کمتری صورت می گرفت. اما پس از پیدایش این تکنولوژی امکان ذخیره سازی بر روی چند هارد که در واقع مجموعه ی واحدی از یک هارد هستند؛ به وجود آمد در نتیجه سرعت بالا در ذخیره سازی و افزایش فضای ذخیره سازی سرور های RAID را در سراسر جهان محبوب گردانید. امروزه از فناوری RAID برای سه هدف افزایش کارایی، ظرفیت و امنیت استفاده می گردد.
نحوه عملکرد سرور RAID بدین صورت است که اطلاعات پشت سر هم و شکسته  بین چند دیسک توزیع می شود. قطعا کاربر از نحوه ی ذخیره سازی و شکسته شدن اطلاعات بین چند هارد اطلاعی پیدا نمی کند و در ظاهر اطلاعات به صورت یکپارچه و در یک هارد دیسک ذخیره می شود. این تکنولوژی به قدری فراگیر است که امروزه در تمام ابزارهای ذخیره سازی به کار رفته است.

 


اما سرور RAID چگونه از، از دست رفتن اطلاعات جلوگیری می کند؟

در واقع هدف اصلی از استفاده از سرور RAID این است؛ که با به وجود آوردن امکان ذخیره سازی موازی اطلاعات در چند هارد دیسک، در صورت از دست رفتن اطلاعات در یکی از هارد ها، دسترسی به اطلاعات در هارد دیگر مسیر باشد. وجود چند هارد در ذخیره سازی این امکان را فراهم می آورد تا هارد موازی به عنوان پشتیبان در مواقع از کار افتادن هارد دیگر عمل کند و تا زمانی که روند فرآیند بازیابی اطلاعات هارد دیسک از کار افتاده به پایان برسد، سرویس دهی هارد و دسترسی به اطلاعات به مشکل برنخورد.

تکنولوژی RAID به دو دسته ی نرم افزای و سخت افزای تقسیم می شود.


RAID نرم افزاری: این روش بر روی سیستم عامل و BIOS پیاده سازی می گردد. معمولا از RAID نرم افزاری در شرایطی که بودجه محدود باشد؛ پیشنهاد می گردد.
RAID سخت افزای : سرعت و پایداری بیشتر و در نتیجه هزینه های بیشتری را به دنبال دارد و کنترل کننده هایی به نام Raid Controller وظیفه ی پیاده سازی آن را بر عهده دارند. معمولا کنترل کننده های سخت افزار قابلیت های بیشتری از نوع نرم افزاری در اختیار کاربر قرار می دهند.

 

 

 

مجموعه ی بازیابی اطلاعات هارد دیسک و سرور " کلینیک هارد دیسک "