تماس با کلینیک هارد دیسک
تازه های سایت


هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک

غیر ممکن است با کامپیوترها سروکار داشته باشید ولی نام هارد دیسک به گوشتان نخورده باشد. یک کامپیوتر بدون هارد را نمی توان کامپیوتر نامید. هارد در کامپبوتر و PC ها نقش حیاتی ایفا می کند. اما به چه علت این قطعه تا این حد اهمیت دارد؟
یکی از بزرگترین دلایل استفاده از کامپیوترها ذخیره سازی اطلاعات است تا بتوان در زمان مناسب به آن دسترسی پیدا کرد. دیسک سخت (Hard Disk)یکی از رایج ترین دستگاه ذخیره سازی است که یکی بزرگترین مزیت هایی که در اختیار کاربران قرار می دهد؛ حجم بالا و سرعت خواندن و نوشتن داده ها است.
معمولا از هارد دیسک برای ذخیره و آرشیو اطلاعات خود استفاده می کنیم. اما در شرایطی  از قبیل عمر بالا، استفاده ی زیاد و مداوم به دلیل حجم بالای داده برای خواندن و نوشتن، ممکن است هارد دیسک دچار مشکل شوند و باعث از دست رفتن اطلاعات گردند. اما خوشبختانه تکنولوژی برای این مشکل هم راه حلی داشته و می توان با بازیابی اطلاعات هارد، فایل ها و اطلاعات خود را ریکاوری کنید. اما برای انجام اینکار نیاز به تخصص و مهارت است. و اینکار تخصص کلینک هارد دیسک مرکز حرفه ای بازیابی اطلاعات است.

 

External Hard

 

 

انواع هارد دیسک

هارد دیسک یک فضای ذخیره سازی دائمی است که به انواع مختلفی از لحاظ گوناگون تقسیم بندی می شوند.
از لحاظ محل قرار گیری: در دو نوع داخلی (Internal) و خارجی (External) تقسیم می شوند.  این دو نوع از نظر ساختمان داخلی یکسان اند اما در نوع اتصال تفاوت هایی دارند. در هارد دیسک های Internal  از دو کابل برای اتصال استفاده می شوند: یک کابل برای انتقال داده و کابل دیگر برای برق. ولی در مدل External هر دو ورودی به وسیله ی کابل USB متصل می گردد. از هارد External معمولا در مواردی که نیاز به ذخیره و آرشیو اطلاعات است استفاده می شود. این نوع هارد قابل حمل اند و مقاوم در برابر آب و ضربه هستند.

 از لحاظ معماری داخلی: به دو نوع  HDD  و  SDD تقسیم می شوند.

از لحاظ تکنولوژی و اینترفیس: به دو نوع SATA  و  IDE تقسیم می شوند.
IDE:  انتقال اطلاعات از طریق کابل و رابط است و نحوه ی ارسال اطلاعات به صورت موازی است.
SATA: نحوه ی انتقال اطلاعات به صورت سری است. این تکنولوژی با هدف غلبه بر محدودیت های IDE و ساده کردن کابل کشی طراحی و عرضه شده است.

 

 

معماری هارد دیسک

دیسک گردان
مهمترین بخش یک هارد دیسک گردان (Platter) ها هستند؛ چرا که تمامی اطلاعات و فایل ها در این قسمت ذخیره سازی می شود. با افزایش ححجم هارد تعداد دیسک گردان ها نیز افزایش می یابد.

 

Platter

 

بازو مکانیکی
این بازو وظیفه ی انتقال هد به بخش های مختلف دیسک گردان برای خواندن و نوشتن اطلاعات دارد. در واقع به وسیله ی بازوی مکانیکی می توان به قسمت های مختلف دیسک دسترسی پیدا کرد.

 

هد
برای خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی دیسک از هد استفاده می شود.

 

-    به ازای هر پلاتر، دو بازوی مکانیکی و یک هد وجود دارد.
-    برخی از تولید کنندگان هارد دیسک: Seagate, Western Digital, IBM, Hitachi

 

 

 

مجموعه ی بازیابی اطلاعات هارد دیسک و سرور " کلینیک هارد دیسک "