تماس با کلینیک هارد دیسک
تازه های سایت


بازیابی اطلاعات سرور (Server) - ریکاوری اطلاعات سرور

یک سرور ( Server ) رایانه قدرتمندی است که باید همواره در دسترس باشد و معمولا با  تعدادی سرور و یا کامپیوتر معمولی دیگر در ارتباط است.یک سرور میتواند در یک شبکه کوچک در یک مدرسه و یا شرکت و یا در شبکه ای به گستردگی یک کشور و یا در سطح جهان سرویس داشته باشد.
معمولا سرورها برای مقاصد خاصی همچون : وب سرور (Web Server) , فایل سرور (File Server) , ایمیل سرور ( Mail Server ) , سرور بانک اطلاعات ( Database Server ) , سرور بازی ( Game Server ) , سرور کنترل ( Control Server ) , سرور نرم افزار اجرایی ( Application Server ) و ... استفاده میشود.
سرورها نیز مانند کامپیوترهای شخصی معمولا یک یا چند هارد درایو دارند که نوع هاردهای استفاده شده در سرورها میتواند SATA , SAS , SCSI , SSD ,... باشد.

 

بازیابی اطلاعات سرور

 

استفاده از قابلیت Raid در سرورها امری معمول است.با استفاده از Raid Array میتوان به سرعت بالاتر ، حجم بیشتر فضای ذخیره سازی اطلاعات ( Raid 0 ) و  امنیت بیشتر دادهها ( Raid 5 )  دست یافت.
از آنجایی که یک سرور همواره باید در دسترس باشد هرگونه نقصی در قطعات آن میتواند باعث بروز مشکلی جدی شود. انواع مشکلاتی که نیاز به بازیابی اطلاعات سرورها میباشد را میتوان به دو گروه تقسیم کرد :

 

مشکلات سخت افزاری :

     1. بازیابی اطلاعات در خرابی هارد دیسکهای سرور
     2. بازیابی اطلاعات در خرابی کنترل کننده Raid
     3. بازیابی اطلاعات در از دست رفتن Raid Array

 

مشکلات نرم افزاری :

     1. بازیابی اطلاعات در خرابی سیستم عامل
     2. بازیابی اطلاعات در خرابی فایلهای دیتابیس
     3. بازیابی اطلاعات در خرابی فایلهای ماشین مجازی
     4. بازیابی اطلاعات در تخریب فایلها توسط ویروس و باج افزار
     5. بازیابی اطلاعات در عدم دسترسی به پارتیشن ها

اهمیت بازیابی اطلاعات سرور ، کلینیک هارد دیسک را بر آن داشت تا بخشی جداگانه در قسمت ریکاوری خود ایجاد نموده و این بخش را با دستگاههای پیشرفته بازیابی اطلاعات تجهیز نماید و وجود افرادی متخصص در این بخش و سابقه بیش از 20 سال کلینیک هارد میتواند به مشتریان محترم این اطمینان را بدهد که ریکاوری اطلاعات سرور را در سریعترین زمان و به بهترین نحو ممکن انجام دهد. 

 

سوالی که همیشه برای کاربران مطرح است این است که در زمان خرابی سرور اولین کاری که باید کرد چه کاری است تا آسیب کمتری متوجه ی سرور باشد و از خسارات احتمالی جلوگیری کرد.

بنابر اهمیت این موضوع در مقاله ای جداگانه تحت عنوان اولین کار بعد از خرابی سرور این موضوع را شرح داده ایم تا در صورت خرابی سرور بدون نگرانی بهترین کار را انجام دهید.